Ankara’da Gitar Kursu Hizmetleri Nasıldır?

Gitar Kursu

Ankara’da Gitar kursu almak isteyenler, müzik ile bugüne kadar ilgisi olsun olmasın başarı sağlayabilirler. Gitar çalmanın herhangi bir yaşı yoktur. Kimisi çocukken gitar kursu alabilirken, kimisi ise emeklilikten sonra bile gitar kursu alabilir. Bu konuda kurslarda yaş sınırı yoktur. Gitar kursları kişiye özel verilmelidir. Toplu halde alınan kurslar da vardır. Daha iyi verim alınabilmesi için bire bir ders alınması önemlidir. Gitar dersi almak isteyen kişiler ister toplu derslere girebilir ister bire bir olan derslere girebilir.

Gitar Dersi Nasıl Başlar?

Öncelikle gitar ile ilgili hiçbir bağlantısı olmayan kişiler için nota dersleri verilir. Herkesin kendisine ait bir gitarı olmalıdır ve ona alışmalıdır. Böylelikle onun dilinden anlayabilecek ve çok daha rahat çalabileceklerdir. Gitar ile çalacak kişi arasında bir bağ kurulabilmesi oldukça önemlidir.Ankara‘da gitar notaları öğrenerek başlanan derslerde ileriki aşamalarda farklı şekillerde ders almaya devam edilmektedir. Öncelikle gitar kursu hocası ile tanışarak dersin nasıl işleneceği, hangi günler olacağı, kaçar saatlik dersler olacağı konusunda bir program yapılmalıdır.

gitar kursu ankara

Gitar Dersi Aşamaları Nelerdir?

Doğru bir program yapıldığı takdirde her derse eksiksiz gidilmelidir. Aksi halde eksik derslerde geri kalma ve önceki dersi unutma gibi sorunlar oluşabilecektir. Bunun engellenebilmesi için derslere gününde ve saatinde gidilip dersin dikkatli izlenmesi gerekmektedir. Notalar ve gitarı tutuş oldukça önemlidir. Parmakların önemi, gitarı kavrayış, doğru tutuş sayesinde doğru sesler çıkması sağlanabilecektir. Gitar kursu videoları izleyerek neler yapılacağını önceden görmeniz de mümkün olacaktır. Ayrıca derste öğrenilenlerin evde mutlaka tekrar edilmesi ve unutulmaması şarttır. Aksi halde her ders yeni konu eklendikçe dersler zorlaşacaktır.

Gitar Dersi Sonrası Evde Ne Kadar Çalışılmalıdır?

Sadece derste çalarak bir diğer derse kadar gitarı elinize almazsanız sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu nedenle gitar dersi hocalarının önerisi her gün evde en az 1 saat gitar çalışmak gerekmektedir. Eğer bir gün çalışamazsanız ertesi gün 2 saat çalışarak tekrar etmelisiniz. O hafta kursta öğrenilenlerin tekrarı sağlanmalı ve böylece daha fazla akılda kalması sağlanmalıdır. Günü gününe çalışmak, hafızayı kuvvetlendirir, kulak aşinalığı sağlar ve bunun yanı sıra da gitar ile bağlantı kurulur. Gitar kursu youtube kanalı ile de takip edilip eksiklerinizi giderebilirsiniz. Derste unuttuklarınızı videolar sayesinde hatırlayabilirsiniz.

Gitarın En Doğru tutuş Şekli Nasıldır?

Genel olarak gitarı elimize ilk aldığımızda sağ diz üzerine koyma ihtiyacı duyarız. Fakat bu yanlış bir tutuştur. Gitar çalarken özellikle de klasik gitar çalarken gitarı tutuş şekli şu şekilde olmalıdır: Sol ayağın altında bir ayaklık veya yükseltici bulunmalıdır. Ayrıca gitarın da sol dize konulmalıdır. Böylelikle gitara hakim olabileceksiniz. Bu sayede sol el daha rahat olabilecek ve gitar yükünden kurtulabilecektir. Online gitar kursu alanlar bu konuda biraz geri kalabilmektedir. Hocanın yönlendirmesi ile doğru tutuş sağlamak daha önemlidir. Gitarı doğru tutan bir kişi artık % 50 oranında bu işi çözmüş demektir.

Gitar Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Eğer bire bir kişisel bir gitar dersi alıyorsanız süre daha kısalacaktır. Toplu bir sınıftaysanız bu süre biraz daha uzayacaktır. Eğer internet üzerinden online gitar dersi alıyorsanız bu süreç bir miktar daha uzamaktadır.

Fakat eğer evde derste öğrendiklerinizin tekrarlarını online olarak takip edip pekiştirirseniz böylelikle dersler daha kalıcı olacaktır. Maksimum 4 ay içerisinde gitar çalmaya başlamanız mümkündür Bu tamamen sizin gitara olan bağlılığınız, dersi iyi dinleme, eksikleriniz fark etme ve tamamlama gayretiniz ile bağlantılı olacaktır. Bunun yerine sadece derse gidip birkaç saat durup daha sonra gitarı elinize almazsanız bu süreç uzayacaktır.

Kişiye Özel Gitar Dersinin Önemi Nedir?

Genel olarak kişiye özel derslerde hocalar öğrencinin yetenek ve kabiliyet boyutunu çok daha iyi kavramaktadır. Aksine kalabalık sınıflarda öğrencinin eksiği veya üstün bir yeteneği varsa arka planda kalmaktadır. Bunun önlenebilmesi için de gitar kursu veren en iyi yerlerin araştırılması ve buna göre kurs seçiminin yapılması gerekmektedir. İyi bir hoca ile bire bir gitar çalışmak oldukça faydalı olacaktır. Böylece hocalar sizdeki eksiklikleri hemen fark edebilecek ve bunun sayesinde de bu eksiklikler hızla giderilebilecektir. Aksi halde sınıf içerisinde size fazla vakit ayrılamayacak ve öğrenmeniz de oldukça uzun bir zamana yayılacaktır.

Ankara’da Gitar Kursu Veren Yerler

Eğer kaliteli ve iyi bir gitar eğitimi almak istiyorsanız Anka Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi’ne başvurabilirsiniz. Kızılay’da bulunan bu kursta klasik, pop, akustik, elektro, bass gibi tüm gitar çeşitlerini öğrenebilirsiniz. Burada güvenli ellerde olduğunuzu bilin ve kendinizi iyi hissedin. Ankara gitar kursu denilince ilk akla gelen yer olan Anka sayesinde kısa sürede gitar çalmaya başlayabileceksiniz. Bir diğer önemli kurs ise Hayal Sahnesi Sanat Kursu’dur. Bu kurs Milli eğitim Bakanlığı’na bağlıdır. Eğer isterseniz kursa yazılmadan önce deneme dersine girebilirsiniz. Böylece ortamı, hocayı ve dersin işleyişini rahatlıkla görebileceksiniz.